Guacamole sos – Neizostavan sastojak meksičke kuhinje

Ako se ikada seli u meksički restoran sigurno ste zapamtili, ako ne imenom, onda sigurno izgledom i ukusom – guacamole sos. Kao jedan od najpoznatijih tradicionalnih meksičkih soseva – guacamole je neizostavan sastojak meksičke kuhinje.

Za one koji još nisu čuli, guacamole sos je najjednostavnije a ujedno i najukusnije hladno meksičko predjelo. Pravi se od mesa zrelog avokada, belog luka, limetinog soka i soli. S obzirom da namirnice ne prolaze nikakvu termičku obradu, izuzetno je zdrav a i lako se i brzo pravi, što je za domaćice na kraju krajeva i najbitnije.

Najjednostavniji obik guacamole sosa je avokado sa malo soli. Recept je dobio krajnji oblik spajanjem ukusa sredine i mešanja kulture tog podneblja, zbog čega će te danas osetiti ukus i jalapenijo papričice, bibera kao i iseckanog svežeg paradajza.

Barbra Streisand je je jednom prilikom, kada su je pitali da opiše svoj ukus, rekla: “Volim stvari koje su neopisive, poput ukusa avokada ili mirisa gardenije.”

Poreklo gvakamole sosa

Poreklo ovog hladnog predjela povezuje se sa njegovim glavnim sastojkom – avokadom. Ovo zeleno kruškoliko voće vodi poreklo iz države Puebla u Meksiku, gde su u jednoj od pećina pronašli preteču avokada – dvreni vrč. Avokado se uzgaja preko tri ipo hiljade godina i danas postoji vise od pet stotina sorti avokada koji se jedu sa korom ili bez nje, dok su njene plataže rasprostranjena po celoj zemaljskoj kugli. Drugi naziv voća je „krokodilska kruška“, a sam plod je čak uvršten u Ginisovu knjigu rekorda zbog svoje ekstremne nutritivne vrednosti i lekovitosti.

Guacamole, ako je verovati legendi, vodi poreklo od božanskog zaštitnika nauke i umetnosti koji je preneo recept za gvakamole Astecima. Naziv je dobila spojem Ateških reči ahuacatl (avokado) i molli (sos). Ovo hladno predjelo prvi put se pojavljuje u beleškama Španskih osvajača.

Lekovitost

Savremeni naučnici su ustanovili da redovno konzumiranje avokada usporava starenje, dok njegov sastav, minerali i vitamini kao što su Omega-3 masne kiseline, hrane i štite kožu od slobodnih radikala.

Ove kiseline pomažu regulaciju mikroflore i detoksikuju organizam. Pored toga, naučno je dokazano da avokado poboljšava pamćenje, koncentraciju i fokusu pažnje čak i u najstresnijim okolnostima. Avokado se savetuje kao lek pri smanjenju bolova pri otoku kod reumatoidnog artritisa. Karotenoid avokada štiti vid i smanjuje rizik od oštećenja retine, centralnog vida kao i katarakte.

Vitamin C kao ratnik prvog reda u izgradnji jakog imuniteta, nalazi se u koncentraciji 10 miligrama C vitamina na 100 grama ovog voća. Ovaj vitamin ne samo da se bori protiv virusa, infekcija i što raskišeljava naš organizam, on takođe stabilizuje mikrofloru. Zahvaljujući kalijumu u magnezijumu avokado ima i smirujuće dejstvo te njegova konzumacija smanjuje krvni pritisak.

Savetuje se trudnicama, kao i majkama tokom dojenja jer sadrći folnu kiselinu kao i vitamin B6 koji je odgovoran za normalan rast fetusa i placente. Koristi se u regulaciji “dobrog” i “lošeg” holesterola i podpomaže bolju absorbciju lipo-solubilnih vitamina, te je neizbežan deo dijetetskih napomena nutricionista.

S obzirom na svoju energetsku, nutritivnu vrednost kao i specifičnost strukture te mogućnost kombinovanja zbog neutralnosti njegovog ukusa, često bi bio korišćen kao zamenu za jaja u veganskim pecivima.

Kako izabrati avokado

Važno: zreli avokado je uvek mekan i savitljiv, a kora mu je obojena u tamnu nijansu ili prošarana tamnim mrljama. Da biste proverili stepen zrelosti, pritisnire voće – avokado je zreo ako vaši prsi propadaju u meso. Ako je struktura odabranog avokada tvrda, onda plod nije zreo. Ako bi ga ostavili par dana na sobnoj temperaturi potpuno bi sazreo.

Kako da napravite svoj guacamole sos

Da bi napravili domaći guacamole sos sve što vam treba je petnaest minuta vremena, malo volje i par namirnica koje možete kupiti u bilo kom supermarketu, prodavnici ili kod vašeg omiljenog prodavca povrća na pijaci. Ako ste u žurbi, štapni mikser ili blender bi vam dobro došao.

Neophodni sastojci:

  • avokado (uzmite najzrelije plodove sa jedva potamnjelom korom) – 2 komada
  • ljuta paprika – 1 komad (halapenjo ili serano)
  • koncentrirani sok od limuna ili limete – 2 supene kašike
  • sol / biber / bijeli luk / korijander / začini po ukusu
  • paradajz – 1 komad

Priprema:

Avokado prepoloviti. Izvadite košticu i kašikom ili oštrim nožem izdubite mesnu strukturu. Meso avokada bi trebalo da bude mekano, meko i puterasta, to bi bila idealna struktura za pravljenje guacamole sosa. Izdubljeno meso avokada stavite u činiju i viljuškom pasirajte u kašu.

Ovaj proces može biti ubrzan tako što ćete meso avokada izblendirati – ali ako želite da postignete teksturu pravog meksičkog sosa, predložili bismo da ipak koristite viljušku.

Sameljite papriku (nakon što ste uklonili semenke i žilice), iscekajte beli luk, paradajz i začinsko bilje po ukusu. Nasjeckane sastojke svediniti sa avokadom u u dubljoj posudi i dobro mešajati kašikom dok ne dobijete homogenu smesu. Kada postignete željenu strukturu, dodajte nekoliko kašika soka od limuna/limete, dodajte ako postoje još neki začini po ukusu i ponovo promešajte sos.

Kada se sjedine svi elementi vaš guacamole sos je gotov. Sve što treba je da izaberete sa čime ćete ga servirati i da li ćete ga dekorisati sa malo peršuna od gore.

Kulinarski trik: Zeleno meso avokada potamni, a u ukusu se stvaraju gorke note kada sos stoji na otvorenom, jer oksiduje. Kako bi ste to sprečili, prekrijte posudu providnom prijanjajućom folijom i stavite u frižider do momenta serviranja obroka.

Guacamole sos – kada i kako ga servirati

Način na koji ćete servirati guacamole sos je na vama. Da li ćete ih jesti sa načosima kao i Meksikanci, ili ćete ga dodavati u svoju tortilju ili će biti možda sastavni deo vašeg doručka tako što ćete staviti kašičicu na kajganu ili omlet ili je namažite na jutarnji tost ili kao prilog jelu – to takođe ostavljamo vama da izaberete.

Guacamole sos možete koristiti umesto majoneza u sendvičima ili ga jedite uz seckanu šargarepu ili krastavce kao “zdrave grickalice” za užinu ili večeru. Guacamole sos se može namazati na hleb, dodati u čorbu, potaž ili salatu. Uvek lepo ide sa jelima od mesa, uz povrća ili ribu.

Ako niste sigurni da li će se ovaj sos svideti svim gostima, poslužite ga u posebnoj posudi bez mešanja s glavnim jelom.

Meksikanci toliko vole guacamole da ga jedu kašikom i dodaju u sva nacionalna jela od kojih je najpoznatiji fajitas. Fajitas je predjelo koje se sastoji od mekane pšenične tortilje i izbora dodataka. Među njima se nalazi meso, sir, povrće, plodovi mora i guacamole. Tortilja se uvek servira odvojeno od preliva, tako da svaki gost može da izabere i umota svoje fajite.

Ono što sa sigurnošću možemo da kažemo je – da je brz i lak za pripremu, uvek ukusan, veoma lekovit a i izuzetno privlačan na oko zbog svoje pastel zelene boje, pa će ulepšati vašu trpezu ne samo ukusom nego i izgledom.

Vaša porudžbina

Nema proizvoda u korpi.

Beograd

Novi Sad

Zone dostave

Beograd

Novi Beograd

Zone dostave Novi Sad