Svima nam je sigurno poznat, simpatični i često ponavljan fragment narodne priče o čoveku po imenu Huan Mendes. Za vreme meksičke revolucije bio je prodavac takosa na uličnom štandu u naselju Bela Vista u Siudad Huarezu u severnoj meksičkoj državi Čivava, gradu koji se graniči sa El Pasom u Teksasu .
U to vreme, trgovac Mendez je hranu prenosio na svom magarcu Buritu, a da bi hrana bila meka, sveža i topla, Meksikanac je velike tortilje od domaćeg brašna umotavao u mali stolnjak koji je magarac Burito nosio na ledjima u pletenim korpama. Tako je “hrana burrita” tj. “hrana malog magarca”, postajala sve popularnija, a “burrito” je na kraju usvojen kao naziv za ove velike takose. Vreme nastanka burrita do danas je nepoznato.
Preteča ovog jela nas vraća u vreme od pre hiljadu i po godina pre nove ere, u vreme civilizacije Maja. Njihovi, tadašnji preci, hranu koju bi filovali sosovima sa nadevom od čili papričica, avokada, tikvica, paradajza i pečuraka, umotavali bi u tortilje od kukuruznog brašna.
Pueblo narodi sa zapada Amerike su pripremali nešto veoma slično, pravili su tortilje koje bi punili pasuljem i mesnim sosevima – nalik modernom burritu, ali sve je to više ličilo na takose. Tako je Huan Mendes zbog “malog magarca” ostao zapamćen kao tvorac ovog fenomenalnog jela, danas svima poznatog kao “burrito”. Burrito je tradicionalna hrana Siudad Huareza, i može se naručiti u restoranu ili kupiti na uličnim štandovima pored puta.
Kakav je to PRAVI meksički burrito?
Pravi meksički burrito je mali i tanak. Njihova tortilja napravljena je od pšeničnog brašna koje se filuje sa samo jednim ili dva nadeva. Nadevi mogu biti mesni ali i riba, krompir, pirinač, pasulj, sir asadero ili čili. Barbakoa burrito je autentično meksičko jelo koje se pravi od tortilje koja se filuje seckanim mesom govedine, koze ili jagnjetine obogaćene suvim ljutim začinima , a ostali sastojci mogu biti prženi pasulj i sir.
Ukoliko je nadev iseckana blanširana šnicla govorimo o “deshebrada burritu” koji ima varijaciju sa čili koloradom (sos koji je na Skovilovoj skali ljutine paprika deklarisan kao blag do umereno ljutog) i sa salsa verde (kategorisanoj kao veoma ljutoj). Meksički burrito može imati varijacije – Tacos de Canasta je severna tradicionalna varijacija i jede se za glavne obroke.
U meksičkoj državi Sonora najomiljeniji je “burro percherón” koji je sa nadevom mesa pečenog na roštilju, sa avokadom i meksičkim sirom. Pravi burrito je kao staro vino – teško ga je nabaviti, ali definitivnoi zadovoljava sva čula.
Sada kada smo se upoznali sa istorijom ovog jela, za sve one koji možda nemaju u blizini dobro mesto gde bi mogli da pojedu burrito i za one koji se dobro snalaze u kuhinji, izdvojili smo vodič za savršen burrito koji može biti napravljen u toplini vašeg doma.
Recept za domaći burrito
Ovo jelo se u principu svodi na tortilju i nadev. Kao i za sve, dovoljno je malo mašte i možda opak trunka iskustva. Takođe bi bilo dobro da imate dublji tiganj ili nešto nalik voku uz neophodne sastojke kao što je začinjeni pirinač, sušeni pasulj, meso, a raznovrsni sosevi su neki od nezaobilaznih elemenata koji će činiti magiju ukusa vešeg burrita.
Tortilja – napravite ili kupite
Tortilje za burito bi treble da budu od pšeničnog brašna. Ako imate dovoljno vremena i energije, umesite testo od brašna i masti da napravite sopstvene tortilje. Pokušajte da testo bude dovoljno tanko da se lako mota, ali dovoljno debelo kako se ne bi raspalo. Sem ako niste profesionalni kuvar, verovatno će biti potrebno nekoliko pokušaja dok tortilja ne bude željenog izgleda.
Ako vreme nije na vašoj strani, nećete pogrešiti ako u obližnjoj prodavnici kupite gotove tortilje koje ćete prepržiti u tiganju na biljnoj masti i jakoj vatri, čisto da porumene i ugreju se.
Začinite pirinač
Ako ga samo obarite, pirinač je bez nekog posebnog ukusa. Zbog toga je možda i privlačan. Ovaj deo nije obavezan, ali preporučujemo da oplemenite svoj pirinač i evo nekoliko načina kako bi to mogli da uradite. Dok kuvate pirinač, dodajte ukus pirinču kako bi bio zanimljiv.
Klasična opcija je cilantro-limeta (iseckani list i stabljika korijandera) sa malo limunovog soka. Možete dodati I malo soli u neki tradicionalni meksički pirinač. Ima ljudi koji vole pirinač da kuvaju u pilećoj čorbi umesto obične vode ili da dodaju razne začine, najčešće sa lovorovim listom, malo kima u kombinaciji sa ostalim začinima. Sve je stvar ukusa.
Pripremite pasulj
Kao i pirinač, pasulj koji koristite u burritu može biti prilagođen vašem ukusu. Zdrava opcija je crni pasulj, ali klasični burito dolazi sa običnim ili prženim pinto pasuljem. Kako bi postigli maksimalnu svežinu, koristite radije sušeni pasulj umesto konzerviranog pasulja.
Kupite malo sušenog pasulja na pijaci ili u zdravoj hrani i potopite ga ili stavite u šporet. Skuvajte pasulj u loncu ili instant loncu i dodajte šest šoljica omiljenog bujona i posolite. U nedostatku bujona zamena bi bila beli ili crni luk. Dodajte ukuse pasulju, kao što ste dodali u meki pirinač.
Dodajte meso ili povrće
Da li želite burrito od mesa ili povrća, ostavićemo izbor na vama. Prema našem iskustvu, dobar vegetarijanski burrito je zapravo samo mesni burito bez mesa.
U Meksiku postoje četiri glavne vrste mesa koje se obično koriste, i koji god izabrali sigurno će biti ukusan burito:
- Carne asada – Biftek
- Pollo asada – Piletina
- Al pastor – Svinjetina
- Carnitas – Sporo dinstano svinjsko meso
Preporučujemo da eksperimentišete sa svakim, ali od ova četiri, piletinu je verovatno najlakše napraviti. Za maksimalan ukus koristite najmasniji deo piletine – but. Neki sigurni začini uključuju so i limetu. Zapamtite, piletina je dobra samo onoliko koliko se koriste začini, pa se igrajte s njom dok ne pronađete ono što vam se sviđa. Po želji iseckana na rezance, kockice ili šnitove i propržena u vrelom tiganju na par kapi ulja, može biti gotova za15 minuta.
Pripremite svoj avokado ili salsu
Vaš burito neće biti potpun bez gvakamola ili avokada, kao ni bez salse za one željne ljućeg brka. Guacamole može dodati malo više ukusa. Dodajte jalapeno papričicu ( veoma ljuta) ako želite malo toplote i soli po ukusu. Avokado, je naravno, je samo gvakamole bez limunovog soka i začina, koji se još nije pretvorio u strukturu gvakamole.
Salsa je sastavni deo svakog burritoa i važno je da bude ispravna. Za tradicionalni burito, poželećete da idete sa classico pico de gallo. Pico je definisan svežinom svog ukusa. Izuzetno je jednostavan za pravljenje i dodaje trenutni ukus svežine vašem buritou. Jednostavno iseckajte roma paradajz, crni luk, jalapeno papriku na kockice i pomešajte sa sokom od limete i soli. Potrudite se da koristite sveže sastojke umesto zamrznutih ili vakumiranih. Po ukusu naravno možete dodati tartar sos, čili majonez ili meksikana preliv.
Pospite sirom
Dodajte klasičnu kombinaciju meksičkog sira svom buritou dok su sastojci još topli. Topljeni sir će držati sve sastojke zajedno i upotpuniti vrhunsku notu ukusa.
Umotajte svoj burrito
Ovo će biti najteži deo celog procesa za skoro svakog proizvođača burita koji nije profesionalac. Potrebno je vreme da se ispravi i da budemo iskreni, nismo sigurni u čemu je trik. Da li je su godine prakse? Da li je “sve u zglobu”? Šta god da je, dobra vest je da su buritosi dobri, čak i kada se raspadnu.
Kako bi izbegli da dobijete posudu punu slomljenog buritoa, postavite ispravne razmere pri punjenju svog burrita. Predložili bismo: oko ¼ šolje pirinča, a 1/3 šolje pasulja bi bilo dovoljno da se napuni tortilja tako da se može jesti i da bi sve bilo proporcionalno kako bi mogli da dodate ostale sosove i sastojke po želji, i a da se burrito ne raspadne. Jer burito što se više puni, to je umotavanje manje moguće.
Trik iz recepta naših majstora – zamotajte burrito u foliju
Čak i ako jedete kod kuće i ne nosite svoj novi burito sa sobom, umotajte ga u foliju. Ovo će obezbediti što je više moguće da sve ostane tamo gde jeste i da se ne raspadne dok ga jedete, kao i da se održi duže toplim. Zahvalite nam se kasnije i uživajte!